Posted on

Kilka tygodni temu twórczyni Fabryki Dygresji, Emilia Teofila, nominowała mnie do zabawy, w której trzeba przedstawić pięć faktów związanych ze mną i z książkami. Jestem atencjuszką, która uwielbia mówić o sobie, dlatego z przyjemnością podzielę się kilkoma ciekawostkami.

1. W podstawówce wygrałam konkurs na mistrza ortografii i w ramach nagrody otrzymałam pamiętnik Lucy Maud Montgomery. To jedna z najważniejszych książek, jakie przeczytałam w dzieciństwie. Prawdopodobnie była to pierwsza opowieść, która zaznajomiła mnie z marzeniem o pisarstwie, ale też pokazała, czym jest strata. Niektóre fragmenty nadal noszę w sercu.

2. Gdy dostałam od Mamy Harry’ego Pottera i Kamień Filozoficzny ponad dwadzieścia lat temu (!), byłam tak sceptycznie do niego nastawiona, że przez kilka miesięcy służył mi jako stolik dla lalek Barbie. Zerknęłam na okładkę, nie zrozumiałam słowa mugol, a po pierwszej stronie pomyślałam, że to musi być wyjątkowo nudna książka.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Gdy kilka miesięcy później przeczytałam w Wysokich Obcasach fragment o napompowaniu ciotki Marge, przypomniałam sobie o skrywanej pod lalkowym obrusikiem pozycji. Od razu rzuciłam się do lektury, a dwa dni później rodzice musieli jechać do księgarni po kolejny tom. Dzięki mojej początkowej niechęci, mam zapisaną dokładną datę, kiedy rozkochałam się w tym magicznym świecie.

3. Kilka lat temu Małgorzata Falkowska zaufała mi i zaproponowała, żebym napisała „polecajkę” na jej powieść Poszukiwani Poszukiwany. Wkrótce ukaże się wznowienie utworu w nowej odsłonie graficzne, a także długo wyczekiwana kontynuacja serii. Na zachętę zostawiam wam moje słowa z okładki książki Gosi:

Falkowska ponownie bierze kartkę papieru i zmienia ją w przezabawną komedię romantyczną. Zamiast księcia na białym koniu mamy rodzinę z wyboru, przyjaciółkę na zastępstwo i mnóstwo perypetii niczym z cyrkowego przedstawienia (dosłownie!). Już odliczam dni do następnego spotkania z tymi bohaterkami.

4. „- Chcesz zmienić świat?

– Może nie od razu cały świat, ale ten kawałek wokół siebie.”

To jeden z moich ukochanych cytatów książkowych. Pochodzi z powieści Jeden Dzień Davida Nichollsa. Wydaje mi się, że układam swoje życie pod wpływem tego zdania i bardzo dobrze się z tym czuję.

5. Moim najnowszym książkowym marzeniem jest… założenie własnego wydawnictwa. Chciałabym dostarczyć światu więcej ciepełkowych powieści niż sama jestem w stanie napisać. Mam ciekawą wizję, możliwości i silne pragnienie w środku serducha. Cóż, wiecie, że staram się realizować marzenia, więc prawdopodobnie jeszcze o tym usłyszycie.