Czytanie książek jest darmowe. Wystarczy umiejętność nabyta we wczesnych latach podstawówki i można mieć dobre, niedrogie hobby. Problem pojawia się, kiedy chcielibyśmy pomóc pisarzowi, którego książka się nam spodobała, a cóż, stan naszego konta bankowego nie pozwala na zakup kolejnej pozycji na półkę.
Na szczęście istnieją sposoby na to, jak za darmo wspierać ulubionych twórców i nimi podzieliłam się w najnowszym filmie, który zamieściłam na kanale Youtube, a teraz przepiszę je tutaj, dla tych, którzy wolą wersję tekstową.
Biblioteki
Biblioteki publiczne można znaleźć na każdym kroku. Gminne, powiatowe, wojewódzkie. Karta biblioteczna nic nie kosztuje. Najprostszą formą darmowego wsparcia jest zwyczajne wypożyczanie książek. Jeżeli biblioteka nie posiada w swoich zbiorach egzemplarza, wystarczy zaproponować, by kupili ten konkretny tytuł. Wiele bibliotek ma w swoich budżetach pole do manewru w przypadku zakupu nowości wydawniczych. Co stoi na przeszkodzie, by to książka waszego ulubionego autora trafiła na listę przy następnym zamówieniu?
Wystarczy po prostu zdradzać bibliotekarzom tytuły książek i nazwiska autorów. Jako bibliotekara staram się śledzić mnóstwo wydawnictw, pisarzy, książkowych profili, ale i tak może mi coś umknąć. Jestem wdzięczna za każdą polecajkę od czytelnika i byłabym równie szczęśliwa, gdybym sama była polecana.
Spotkania autorskie
Biblioteki i inne instytucje kultury organizują dość często spotkania autorskie. Może warto poświęcić wolny wieczór, by w takim wydarzeniu uczestniczyć? Z doświadczenia wiem, że przemawianie do pustej sali jest niezwykle trudne. Pojawcie się na spotkaniu, a jak już tam jesteście, odzywajcie się w momencie, gdy pada to niezręczne: Czy są jakieś pytania? Tak, doskonale wiem, że to wymaga odwagi. Sama często jestem zablokowana przez nieśmiałość i wpadam na pomysł odezwania się już dawno jak jestem w domu. A przecież można pytać o wszystko i o cokolwiek. O śniadanie, o bohaterki literackie, o pogodę!
Pomaganie w uniknięciu ciszy na spotkaniu autorskim zasługuje na medal, dlatego gorąco was do tego zachęcam. Pamiętajcie też, by zgłaszać bibliotekom propozycje, z kim zorganizować wydarzenie.
Portale literackie
Ile sekund trwa zalogowanie się na portalu literackim? Gdy przeczytacie książkę, poświęćcie kilka chwil, by później zamieścić o niej opinię w Internecie. Nie ma książek idealnych, nie istnieją też całkowicie złe (mam nadzieję!), dlatego o każdej możecie napisać coś dobrego. Oczywiście, możecie zawrzeć też w opinii konstruktywną krytykę – dzięki temu się uczymy i będziemy wiedzieć, co poprawić przy następnej powieści, nad którą będziemy pracować.
Sklecenie kilku pozytywnych słów po lekturze nie będzie nic kosztować. Kilka minut, które mogą pomóc pisarzowi w tworzeniu lub poprawić humor.
Media społecznościowe
Większość z was prawdopodobnie posiada konto na przynajmniej jednym portalu społecznościowym. Mnóstwo pisarzy też jest zobowiązanych do tego, żeby w ten sposób dzielić się swoją codziennością i twórczością. Jak możecie pomóc? Obserwujcie ich, polubcie, udostępniajcie. Tak działają social media. Każdy wasz komentarz, każde polubienie może mieć duże znaczenie.
Popatrzcie na mnie. Gdy skończę pisać książkę, odezwę się do niektórych wydawnictw i być może w ich oczach nawet wyjątkowy tekst (skromność!) nie będzie wystarczający, jeśli nie będę popularna. Popularność mierzy się dzisiaj nieszczęsnymi lajkami. Poza tym, im więcej udostępniacie książkowych informacji, tym lepiej te nasze fejsbuki będą wyglądać. Więcej literatury, kultury, pozytywnych emocji. To chyba warte nie tylko dla wspierania artystów, ale też dla dobrych mediów społecznościowych.
Interakcje z twórcą
Doceńmy to, w jakich czasach żyjemy! Ile osób mogło pogadać z Szekspirem o jego twórczości? Nie szukajmy tak daleko. Jeszcze dwadzieścia lat temu, żeby zapytać o coś pisarza trzeba było wkręcić się w krąg jego znajomych. Czasami udawało się to na przypadkowym piwie, czasami wymagało miesięcy starań. Może pisanie listów miało więcej uroku, ale też było to utrudnione. Teraz mamy pisarzy na wyciągnięcie ręki. Możecie do nich się odzywać, uczestniczyć w spotkaniach, wysyłać wiadomości. Bezpośrednio. Róbcie to.
Podaj dalej
Wasza znajoma wydała książkę? Przeczytałeś coś dobrego? Kolega dzieli się swoją twórczością ze światem? Podaj dalej. Opowiedz o tym znajomym. Niech nie żyje to tylko w internecie. Na następnej imprezie porozmawiajcie o nowych literackich odkryciach. Zachęć kumpli do przeczytania książki ulubionego autora. Kto wie, może ktoś dzięki tobie odkryje nową, ukochaną powieść?
Można być pisarzem do szuflady. Można być pisarzem bez czytelników. Można być też książkofilem, który nie wspiera literatów. Ale po co?